اخبار

تضمین کیفی محصولات و بازار خرید کالاها، ثمره حمایت از مشاغل خرد و خانگی در استان خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد از کسب و کارهای خرد و خانگی که بواسطه فعالیت دفاتر توسعه‌محله فعال شده‌اند، بازدید کردند.

نوروزی در حاشیه این بازدید با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در بحث بازآفرینی، توانمندسازی اقتصادی و ایجاد اشتغال ساکنان محلات هدف است، اظهارکرد: شورای پنجم شهر مشهد هم با اشراف بر اهمیت این موضوع و به منظور تحقق آن، نسبت به تشکیل کارگروه حمایت از مشاغل خرد و خانگی ذیل کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری و مشارکت‌ها اقدام کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد افزود: پس از انجام کارهای کارشناسی مختلف، طرح ارائه شده از سوی جهاد دانشگاهی به منظور حمایت و پشتیبانی از کسب‌وکارهای خرد و کوچک در محلات هدف بازآفرینی پذیرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه حمایت مدیریت شهری و شهرداری از این فعالیت‌ها به هیچ عنوان مادی نیست، گفت: زنان سرپرست خانوار و تولیدکنندگان خانگی بواسطه این طرح، برای تولید یکسری از کالاهای خاص توسط گروه‌های توسعه‌گر اقتصادی آموزش می‌بینند و سپس با بازار فروش مرتبط می‌شوند.

نوروزی خاطرنشان کرد: صاحبان برند از طریق این مجموعه‌های تسهیلگر با کارگاه‌های خانگی خرد ارتباط پیدا می‌کنند و شبکه اقتصادی ارزشمندی شکل می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد با بیان اینکه این فعالیت‌ها به خوشه‌های مختلفی تقسیم شده‌اند و ارتباط خوبی با صاحبان برند اعم از پوشاک، چرم، بافته‌های داری، شکل گرفته است، گفت: این ارتباط موجب افزایش تقاضا برای محصولات و صنایع دستی تولیدی توسط زنان سرپرست خانوار و کارگاه‌های خانگی می‌شود؛ در عین حال، آموزش، تامین مواد اولیه مرغوب بدون پرداخت وجه اولیه و با قیمت مناسب و نظارت‌های حین تولید نیز موجب ارتقاء کیفیت محصولات، قیمت مناسب و ایجاد بازاری تضمین شده می‌شود.

وی با اشاره به بازدید امروز خود از کارگاه‌ تولید مصنوعات چرمی در یکی از مناطق کم برخوردار شهر مشهد، افزود: مجموعه‌ای که خود تولیدکننده جزء بوده، امروز با خرید دستگاه‌ و تجهیزات مورد نیاز جهت آموزش و تامین مواد اولیه برش خورده برای تولید نموده و برای تعداد زیادی از سرپرستان خانوار تولید شغل خانگی با بازار خرید تضمینی برای آنان کرده است.

نوروزی خاطرنشان کرد: در کنار این ساختار، تعدادی از تامین‌کنندگان ابزار و یراق‌آلات مصنوعات چرمی هم یکدیگر مشارکت و با ایجاد یک مرکز، مواد اولیه مورد نیاز آنان را تامین می‌کنند. این اقدام آنان نه تنها یک فعالیت اقتصادی بلکه یک حرکت انسان دوستانه و در خور تقدیر و ستایش است.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: کار این دو گروه از کار خیریه‌ها ارزشمندتر است چون خیریه‌ها ماهی می‌دهند ولی این گروه قلاب و آموزش ماهیگیری می‌دهند.
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید