اخبار

نشست پیشرانان فعال کشاورزی، فرش، هنر و صنایع دستی مشاغل خانگی استان البرز برگزار شد

در راستای اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و اتصال به بازار مکان‌محور مشاغل متقاضیان این مشاغل در استان البرز، نشست‌های مجزایی از سوی جهاد دانشگاهی البرز با پیشرانان فعال در حوزه‌های کشاورزی، فرش، فرهنگ و هنر، و صنایع دستی برگزار شد.
در این نشست‌ها که با حضور ابوالحسن قاسم پور مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری جهاد دانشگاهی البرز و از مسئولان استانی طرح و آقای نجفی دبیر ستاد کارآفرینی شهرداری کرج در بازارچه اختصاص داده شده توسط سازمان ساماندهی مشاغل شهری برگزار شد، در خصوص اتصال به بازار حقیقی و لزوم ایجاد همفکری با فعالان پیشران گفت و گو شد.
نشست پیشرانان فعال گروه کشاورزی
به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی البرز، در نخستین نشست با پیشرانان حوزه‌ی کشاورزی ابوالحسن قاسم‌پور با تاکید بر هویت‌بخشی به مشاغل خانگی و پایدارسازی آنها از طریق فروش در بازار مکان محور و هم‌چنین توسعه این مشاغل از خرد به متوسط افزود: ظرفیت ایجاد شده در حوزه مشاوره تخصصی عمومی و کسب و کار خانگی تاثیر به‌سزایی در هویت‌بخشی این مشاغل دارد.در ادامه نجفی گفت: ستاد کارآفرینی و هم چنین معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری با نگرش شتابدهی و تسهیلگری در این طرح مشارکت کرده و در خصوص تبلیغات محیطی اقداماتی موثر انجام خواهد داد. به امید اینکه موثر واقع شده و قدمی در جهت پایدارسازی و توسعخ ی مشاغل خانگی برداریم.
نشست پیشرانان فعال فرش
در ادامه این نشست‌ها، نشست پیشرانان فعال صنعت فرش برگزار شد. در این نشست قاسم‌پور مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری جهاد دانشگاهی البرز گفت: سازمان ساماندهی مشاغل شهری بازارچه ای به عنوان مرکز دائمی و تخصصی مشاغل خانگی در اختیار طرح قرار داده است. و حضور صاحبان مشاغل حداقل تا یک سال رایگان خواهد بود.

در ادامه از لزوم ایجاد اکوسیستم مشاغل خانگی، هویت بخشی به این نوع کسب و کار و داشتن نگرش تسهیلگری و همیاری گفت و افزود: جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و مجری، تنها تسهیلگر بوده و قصد دارد با همکاری سایر ارگان های ذیربط بستری را فراهم آورد تا بین متقاضیان مشاغل خانگی و پیشرانان شبکه سازی و ارتباط موثر شکل گرفته و در راستای پایدارسازی و توسعه ی کسب و کارهای خانگی قدم های محکمی برداردحسین آبین مدیر اجرایی و هماهنگی آموزشی جهاد دانشگاهی البرز هم گفت: آنچه اهمیت دارد مشارکت و کار تیمی بین فعالان پیشران در حوزه های مختلف و ایجاد هماهنگی و سینرژی در بازارچه است. پیشرانان به عنوان نمایندگان ۲۵۰۰ متقاضی و همه کسانی که در استان کسب و کار خانگی دارند باید با همفکری و اتخاذ تصمیمات راهبردی، قدم به قدم در راستای افزایش کیفیت محصولات، فروش، ایجاد و توسعه ی اکوسیستم مشاغل خانگی گام بردارند.دکتر میرزایی، مشاور طرح نیز گفت: اولویت با ایجاد گروه، تعامل و تشکیل جلسات منسجم و هدفمند است. کلیات مقررات و قوانین اجرایی در اختیار پیشرانان قرار گرفته و عملکردشان پایش و نظارت خواهد شد.
نشست پیشرانان فعال حوزه فرهنگ و هنر
سومین نشست پیشرانان فعال حوزه‌ی فرهنگ و هنر که در مکانِ بازاچه ی سیب واقع در حصارک کرج برگزار شد، تعدادی از فعالان این حوزه گرد هم آمدند و ضمن بازدید از مکانِ بازارچه و غرفه ها در خصوص لزوم اتحاد و همبستگی با ارگانها صحبت کردند و ضمن تشکر از نهادها و سازمان های ذیربط و مبدعانِ این طرح برای هرگونه همکاری اعلام آمادگی کردند.قاسم پور مدیر اجرایی طرح گفت: تا به حال در هیچ یک از حوزه های مشاوره، آموزش و اتصال به بازار در حوزه ی مشاغل شهری اقدامی صورت نگرفته و طرح ملی توسعه ی مشاغل خانگی در این زمینه ، پیشرو بوده و سعی می‌کند مدل خوبی برای بهره برداری بیشتر باشد.
مقرر شد فعالان پیشران جلساتی مدون و منسجم بر اساس نظام نامه و با حضور نمایندگان جهاد داشته و در جهت تجهیز و استفاده بهینه از بازارچه سیب مشارکت داشته باشند.
نشست پیشرانان فعال صنایع دستی
چهارمین نشست نیز با حضور پیشرانان فعال صنایع دستی برگزار شد.میرزایی مشاور کسب و کار در این نشست گفت: موضوعی که اهمیت دارد و جزوِ اولویت های طرح می باشد موضوع هویت بخشی و در پی آن توسعه مشاغل خانگی ست‌.همچنین پیشرانان حوزه صنایع دستی ظرفیت ها و توانایی های خودشان را مطرح کرده و اظهار داشتند در راستای توسعه و ارتقای بازار از تمام توانشان استفاده کرده و سعی می کنند به ۲۵۰۰نفر متقاضی، مشاوره و آموزشهای کاربردی بدهند.نجفی از ظرفیت ایجاد شده در فرهنگسراهای شهرداری و امکان ایجاد کارگاه تولیدی و برگزاری کلاسهای آموزشی خبر داد و افزود: در ادامه‌ فعالیت‌ها، بازارِ متروی فردیس در اختیار پیشرانانِ صنایع دستی قرار خواهد گرفت.گفتنی است؛ طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به عنوان یک طرح ملی با مدیریت و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری جهاد دانشگاهی به عنوان مجری طرح در سراسر کشور در حال انجام می‌باشد. طی این طرح جهاد دانشگاهی به عنوان مجری، مسئولیت مشاوره، آموزش و اتصال به بازار مشاغل خانگی را بر عهده دارد.


۳ اسفند ۱۳۹۹ ۱۴:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید