اخبار

اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی برای توسعه همکاری ها در دولت سیزدهم

در دیدار معاون و مدیران حوزه اشتغال جهاد دانشگاهی با معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار مطرح شد:
اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی برای توسعه همکاری ها در دولت سیزدهم

نشست بررسی زمینه های توسعه همکاری در حوزه اشتغال و کارآفرینی جهاد دانشگاهی و وزارت کار تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور دکتر محمود کریمی بیرانوند معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت کار و دکتر محمد صادق بیجندی معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار بازارکار، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست صمیمی با استقبال از تجارب، توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در بخش های مختلف علمی، فرهنگی، پژوهشی، کارآفرینی و اشتغال گفت: از گزارش خوب فعالیت ها در حوزه پژوهش، فرهنگی، کارآفرینی، آموزش و اشتغال جهاد دانشگاهی لذت بردم و با فعالیت ها و دستاوردهای این نهاد انقلابی بیش از گذشته آشنا شدم.
دکتر محمود کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه فعالیت ها و تجارب جهاد دانشگاهی در حوزه مشاغل خانگی و کسب و کارهای خانگی قابل توجه است، خاطرنشان کرد: بسیاری از مدل ها که در کشور اجرا می شود به دلیل نادیده گرفتن برخی مسائل بومی و چالش های های فرهنگی و اجتماعی به نتیجه مطلوب نمی رسد و امیدواریم در مسیر اجرا و توسعه این طرح ها مسائل فرهنگی و اجتماعی و به طور کلی زیست بوم اشتغال در نظر گرفته شود.
معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر توجه به مدل های بومی بر اساس فرهنگ بومی و اجتماعی تاکید کرد و گفت: یکی از اهداف ما در شورای عالی اشتغال توجه به الگو های موفق اشتغال در مناطق مختلف کشور براساس زیست بوم اشتغال و براساس فرماندهی واحد در حوزه اشتغال است.
وی فلسفه وجودی قرارگاه اشتغال کشور را هماهنگی و مانیتورینگ فضای کسب و کار کشور عنوان کرد و اظهار داشت: دبیرخانه این قرارگاه تلاش می کند از طریق شورای عالی اشتغال، هماهنگی های لازم را در حوزه کسب و کار فراهم نماید؛ ما می خواهیم دستگاه ها در کار یکدیگر دخالت نکنند و همه دستگاه ها نقش خود را در بحث ایجاد و توسعه اشتغال ایفا نمایند.
وی با اشاره به اینکه نگاه ما به توسعه و ایجاد اشتغال از طریق دستگاه هاست گفت: ما براساس زیست بوم اشتغال، به دنبال گرفتن پول برای خود نیستیم و رویکرد و نگاهمان این است که پول باید در اختیار دستگاه های ایجاد کننده اشتغال قرار بگیرد و ما نقش هماهنگی و فرماندهی داشته باشیم. وی بر ایده توسعه مشاغل خانوادگی در کنار مشاغل خانگی تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم این رویکرد که مورد تاکید آقای دکتر عبدالملکی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی است در تلفیق با توسعه مشاغل خانگی به یک خروجی منطقی براساس زیست بوم اشتغال در کشور برسیم.
مردمی سازی اشتغال و لزوم وحدت فرماندهی
معاون آموزش و کارآفرینی در ایتدای این نشست صمیمی با تشریح دستاوردها و توانمندی های جهاد دانشگاهی در زمینه های مختلف بویژه حوزه آموزشی و کارآفرینی گفت: فرماندهی واحد و وحدت فرماندهی در حوزه اشتغال یکی از موضوعات مهمی است که انتظار است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سیاستگذار اصلی اشتغال و کارآفرینی در کشور به عنوان یک اولویت ویژه مورد توجه قرار دهد.
دکتر محمد صادق بیجندی اشاره به تجارب طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در کشور و همکاری با گروه های مختلف مردمی و دستگاه های مختلف از سمن ها تا مردم و مسئولان محلی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی تلاش می کند ایده مردمی سازی توسعه و ایجاد اشتغال را دنبال کند.
وی به سوابق خوب همکاری جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: همکاری های خوبی در زمینه تربیت مربی کارآفرینی، برگزاری همایش های تخصصی در زمینه اشتغال و کارآفرینی و ... بین دو مجموعه صورت گرفته و جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای و دانش بنیان برای توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آمادگی دارد.


3 ماموریت از 7 ماموریت محوله به جهاد دانشگاهی در حوزه کارآفرینی و اشتغال
در این جلسه معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی به ماموریت های محوله از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در نقشه جامع علمی کشور برای این نهاد اشاره کرد و گفت: از مجموع 7 ماموریت محوله در نقشه جامع علمی کشور 3 ماموریت در حوزه تدوین و پیاده سازی نظام هدایت شغلی، توسعه آموزش های مهارتی، تخصصی و نوین و ترویج فرهنگ کارآفرینی است. بر این اساس جهاد دانشگاهی برنامه های مختلفی در این حوزه طراحی نموده است.
اعلام امادگی برای ایفای نقش در برنامه های حوزه اشتغال و کارآفرینی دولت سیزدهم
معاون آموزش و کارآفرینی با اشاره به تجارب طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در کشور ضمن تشریح دستاوردهای این طرح گفت: جهاد دانشگاهی آمادگی دارد در حوزه های مختلف تجارب و توانمندی های خود را در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داده و در راستای اهداف و برنامه های ارزشمند دولت سیزدهم در حوزه اشتغال ایفای نقش داشته باشد.
در این نشست که در محل وزارت کاربرگزار شد، همچنین مهناز امامدادی رئیس دبیرخانه توسعه و ساماندهی مشاغل خانگی کشور، مهندس سیروس دشتی مدیر کل توسعه کارآفرینی و اشتغال، احمد حسین سلگی مدیر کل پروژه های آموزش و کارآفرینی، دکتر مهری السادات موسوی رئیس جهاد دانشگاهی واحد علامه طباطبایی و دکتر نقی زاده رئیس جهاد دانشگاهی واحد الزهرا، مهندس مهری اسدی مدیر اجرایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و امیرعلی بینام مدیرمسئول هفته نامه بازارکار نیز حضور داشتند.

۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید